Omuz Cerrahisi

Omuzda Bursit

Omuzda Bursit

Omuz ağrısı olan hastalarda oldukça sık görülen nedenlerden birisidir. Omuz ekleminin tavanını oluşturan akromion dediğimiz kemik yapı ile humerus (kol kemiği) üst kısmı arasındaki mesafede tendonlar ve bursa yer almaktadır. Bursa tendonlarla omuz kemik tavanı arasında yer almakta olup tendonların omuz hareketleri sırasında mesafe içinde sorunsuz kaymalarını sağlar. Bazı kişilerde, travma, zorlanma ve tekrarlayıcı hareketler, orta yaşa bağlı kireçlenmeler gibi nedenlerle mesafede daralma oluşur. Bu durumda omuzda sıkışma sendromu (hastalığından) bahsedilir. Bir nedenle bu bölgede oluşan irritasyonla bursa ve tendonlarda ödem ve şişme görülür Bu duruma da Omuzda (subakromial) bursit denilmektedir.

Omuzda bursit durumunda ne gibi bulgular görülür?

Omuzda bursit durumunda, omuz eklemi ve kol dış tarafında ağrı, kolların baş üstünde olduğu pozisyonlarda ağrı, gece yatarken omuzda ağrı gibi şikayetlerin yanında hastaların kollarını arka yukarıya doğru oynatmalarında güçlük görülür.

Omuzda bursit tanısı nasıl koyulur?

Omuzda bursit tanısında, ortopedi uzmanı şikayetleriniz ve muayeneniz ile fikir sahibi olacaktır. Kemik patolojiler için radyografik tetkik isteyebilir. Eğer, bursa ve tendonları görüntülemek isterse MR tetkiki isteyecektir. MR tetkikinde hem omuz bursitini görüntüleyebilecek, hemde omuzda bursiti tetikleyecek durumlar konusunda bilgi sahibi olabilecektir.

Omuzda bursitin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Omuz bursiti, sıklıkla omuz impingement sendromu yada omuz sıkışma hastalığınla birlikte gittiğinden, omuz sıkışma hastalığının düzeyi tedaviyi belirlemektedir. Omuz bursiti, fizik muayene, MR yada ultrasonografi ile görüntülenmiş hastalarda eğer ağrı çok şiddetli ise ortopedi doktoru bursa içine enjeksiyon yapabilir. Hafif orta düzeyde ağrının olduğu omuz bursitlerinde istirahat ve antiemflamatuvar tedavi fayda sağlamaktadır. İleri düzeyde ve inatçı bursit olgularında artroskopik cerrahi ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

İlginizi çekebilir..

Prof.Dr. Şeref Aktaş

Cevap yazın