Omuz Cerrahisi

Artroskopik Omuz Cerrahisi

Artroskopik Omuz Cerrahisi

Omuz artroskopisi, omuz eklemine, omuz çevresinde açılan 3-4 delik yardımı ile girilerek omuz patolojilerinin eklem içine ilerletilen mini kamera yardımı ile görüntülemesi ve cerrahi onarımı ameliyatıdır. Açılmış olan deliklerin birinden ucuna kamera bağlı  ince tüp şekli bir skop denilen görüntüleme aleti, diğer deliklerden de cerrahi enstrumanlar omuz eklemi içine gönderilir. Omuz artroskopisinin avantajı küçük delikler yardımı ile tüm eklemi ve kas dokularını kesmeden eklem içini görüntüleme avantajıdır. En önemli dezavantajı ise cerrahi deneyim gerekliliğidir.
Omuz artroskopisi, Omuz impingement hastalığında (omuz sıkışma sendromu), sıkışmaya neden olan bursanın ve akromion ucundaki sivri kemik uzantılarının özel shaver dediğimiz mini bıçaklarla traşlanır ve artrocare ile temizlenerek subakromial mesafenin rahatlaması sağlanır. Ayrıca, omuz eklemi içindeki, biceps tendonu, eklem kıkırdakları, rotator manşet artroskopik olarak görülerek olası sorunlar tedavi edilebilir.
Omuz rotator manşet yırtıklarında, manşet yırtığı, eklem içinden ve dışından artroskopik olarak değerlendirilir. Tam kat olmayan döndürücü manşet yırtıklarında yırtığın olduğu taraf artroskopik olarak shaver ve artrocare ile debride edilerek tedavi edilir. Tam kat yırtıklar da döndürücü manşet artroskopik olarak dikilerek Anchor denilen özel çapalarla kemiğe tespit edilir.
Omuz instabiliteleri ve Bankart lezyonlarında, instabiliteye sebep olan omuz eklemi labrumunun ön tarafında yırtık görülür. Omuz artroskopisi ile yırtık labrumdan geçirilen dikişler anchor denilen çapalar ve özel artroskopik düğümler yardımı ile kemiğe yapışma yerlerine tekrar tespit eilirler.
Akromioklavikuler eklem kireçlenmelerinde (artrozlarında), omuz artroskopisi ile akromioklavikuler eklem görüntülenir ve distal klavikulanın yaklaşık 1 cm lik kısmı (köprücük kemiğinin ucu) artroskopik burr ile traşlanarak çıkarılır.
Donmuş omuz hastalığında da omuz artroskopisi başarı ile uygulanır. Eklemde yapışıklıklar artroskopi ile açıldıktan sonra eğer yeterli omuz eklemi hareketi elde edilmezse ve kapsulde kontraktür yada kısalık mevcutse bu kontraktürler artroskopik olarak sıklıkla artrocare kullanılarak gevşetilir.

İlginizi çekebilir..

Prof.Dr. Şeref Aktaş

Cevap yazın